Bölüm Başkanından

Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesinin bir birimi olan Film Tasarımı ve Yönetimi Bölümü kuramla desteklenen uygulama ağırlıklı bir eğitim programına sahiptir. Öğrencilerin, film dilinin unsurlarını kontroldeki yetkinliklerini artıracak uygulama dersleri, toplumsal, ekonomik, politik duyarlılıklarını, hayal kurma – hikaye anlatma - problem çözme güçlerini, genel kültürlerini ve sinema bilincini artıracak kuramsal derslerle desteklenir. Böylelikle, öğrencilerin teknik yeterliliklerinin yanı sıra yaratıcılıklarının, eleştirel düşünce ve bakış açılarının geliştirilmesi, görsel okur-yazarlık konusunda da yetkinlik kazanmaları hedeflenir.

Eğitim sürecinde ulusal ve uluslararası sinema profesyonelleriyle gerçekleştirilen panel, atölye çalışmaları ve benzeri etkinliklerde genç sinemacıların sinema endüstrisi ile yakından tanışmaları sağlanır. Fakültenin, bilgisayar/Mac Stüdyosu, Greenbox Stüdyosu, Ses Kayıt Stüdyosu, Fotoğraf Stüdyosu, Animasyon Çizim Stüdyosu, Temel Tasarım/Teknik Çizim Stüdyosu, Yapım-Kurgu Atölyesi öğrencilerin kullanımına sunulmuştur. Bölümün teorik dersleri ise fakülteye ait, içerisinde görüntü, ses, bilgisayar donanımı bulunan dersliklerde yürütülmektedir.

Film Tasarımı ve Yönetimi bölümü mezunları sinema, dizi, televizyon, reklam endüstrisinde yapım öncesi, yapım ve yapım sonrası süreçlerde, metin yazarlığı, senaryo yazarlığı, görüntü yönetmenliği, yönetmenlik, yönetmen yardımcılığı, yapımcılık, yapım yardımcılığı gibi görevlerde ve görüntü / ses / ışık / kurgu / sanat yönetimi ekiplerinde çalışabilmektedirler. Film Tasarımı ve Yönetiminde eğitim gören öğrenciler, canlandırmadan reklama, video klipten videoarta, belgeselden kurmacaya kadar yaratıcı endüstrilerin farklı alanlarında çalışabilmekte, dijital teknolojinin yaratıcı bireylere sağladığı imkanlar çerçevesinde kendi alanlarını yaratarak da izler kitleye ulaşabilmektedirler.

 

Prof. Dr. Nihan Gider Işıkman

Film Tasarımı ve Yönetimi Bölüm Başkanı